ساوالان خبر: در این نشست که همراه با ضیافت نهار بود، شهردار اردبیل با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان در حوزه‌های مختلف به ویژه فعالیت‌های شهرداری منطقه ترابوزان و تقویت ارتباطات بین دو شهر اردبیل و ترابوزان که دارای ویژگی‌های اقلیمی، جمعیتی و نزدیکی آداب و رسوم و فرهنگ غنی هستند، تاکید کرد.

شهردار اردبیل که خود دانش‌آموخته دکترای رشته عمران و معماری از دانشگاه‌های ترکیه در مقطع دکتراست و مسلط به زبان ترکیه استانبولی است با خوش‌آمدگویی به رضا باغبان‌کندلی از سرکنسول ایران خواست تا زمینه نزدیکی دو استان طراپوزان ترکیه و اردبیل را فراهم کرده و زمینه تبادل تجربه شهرداری دو شهر تاریخی را فراهم کنند.

در جریان سفر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان ترکیه، شهردار اردبیل در شرایط برفی اردبیل او را با برخی پروژه‌های شهری همچون بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، رودخانه بالیقلو، زیبایی‌های طبیعی دریاچه داخل شهر شورابیل اردبیل و برخی دیگر از ابنیه‌ها و آثار به جا مانده تاریخی و گردشگری اردبیل آشنا کرد.

سرکنسول ایران در طراپوزان ترکیه نیز قول داد تا نسبت به تقویت تورهای گردشگری این دو منطقه برای بازدید متقابل از اردبیل و ترابوزان تاکید کرده و بر تقویت نقاط مشترک همکاری‌ها و تعاملات فی‌مابین تاکید کرد.

در این نشست که معاون فرهنگی شهرداری اردبیل و مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شهردار اردبیل نیز حضور داشتند، بر آمادگی شهرداری اردبیل در تقویت ارتباطات و تعاملات در سطح بین‌المللی به ویژه هم‌جواری با کشور ترکیه و شهرهای نزدیک این کشور به مرزهای جمهوری اسلامی ایران در تقویت تعاملات حوزه شهرداری تاکید کردند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان ترکیه که در مدت دو روز میهمان اردبیلی‌هاست با تجار و بازرگانان در اتاق بازرگانی اردبیل، صاحبان آژانس‌های مسافرتی، تورگردان‌ها و برخی دیگر از مسئولان استان اردبیل دیدار کرده و اواخر این هفته به سفر یک هفته‌ای خود به سه استان آذربایجان‌شرقی، غربی و اردبیل پایان می‌دهد تا دستاوردهای این سفر به مناطق آذربایجان در تقویت روابط ایران با کشور ترکیه بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

در این دیدار کلیپی از جاذبه‌های تاریخی، دیدنی، فرهنگی و جاذبه‌های متنوع استان اردبیل پخش شد که این کلیپ مورد استقبال سرکنسول ایران در ترابوزان قرار گرفت و خواستار تکثیر و توزیع این سی.دی برای معرفی بیشتر اردبیل در سفر تجار و بازرگانان این منطقه به ترکیه شد.