ساوالان خبر: حمید لطف‌اللهیان عصر امروز در دیدار با سرکنسول ایران در ترابوزان در شهرداری اردبیل اظهار کرد: اردبیل با عناوینی همچون دارالارشاد، دارالامان و مهد تشیع دارای جمعیت شهری اردبیل به میزان ۵۱۳ هزار نفر است که این شهر با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و دیدنی متنوع سالانه میزبان گردشگران بی‌شمار داخلی و خارجی است.

وی به همسایگی استان اردبیل با کشورهایی همچون آذربایجان و نزدیکی به مرز ترکیه اشاره کرد و گفت: کشور ترکیه با داشتن شهرهای هم‌سو با فرهنگ، تاریخ، تمدن و تدین نزدیک به مناطق آذربایجان به ویژه اردبیل از ظرفیت‌های خوبی برای برقراری ارتباط برخوردار است که امیدواریم هر چه سریع‌تر در سایه تعاملات بیشتر بتوانیم در مسیر موفقیت‌های بیشتر گام برداریم.

شهردار اردبیل سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی ساکنان شهر اردبیل را به عنوان یک توان بی‌نظیر توصیف کرد و افزود: قطعاً در افزایش تعاملات و رفت و آمدها این مؤلفه‌ها باید تقویت شده و بیش از گذشته شاهد توسعه روابط کشورهای همسایه ترکیه با شهرهای هم‌جوار سرزمینی این منطقه باشیم.

لطف‌اللهیان بیان کرد: بسیاری از دانشجویان ما به دلیل تحصیل در ترکیه رفت و آمدهایی را به این کشور دارند و قطعاً از این توان نیز می‌توانیم در تقویت تعاملات فرهنگی، علمی و دانشگاهی استفاده کنیم.

وی با اشاره به برخی عناصر با ارزش شهر اردبیل همچون رودخانه بالیقلو به طول هفت کیلومتر و دارای حیات و سر زندگی خاص، بقعه شیخ صفی‌الدین به عنوان اثر ثبت شده جهانی و همچنین مرکزیت توسعه و رونق تشیع اضافه کرد: شورابیل نیز به عنوان تنها دریاچه طبیعی داخل شهر ایران با وسعت ۴۰۰ هکتار یک توان بالا در جذب گردشگران و توریسم خارجی است.

لطف‌اللهیان نزدیکی این شهر را به آب‌های گرم و معدنی سرعین یادآور شد و ادامه داد: ما آن‌چنان که شایسته است، نتوانستیم از ظرفیت ۲۰۰ لیتر تولید آب در این منطقه استفاده کنیم در حالی که کشور ترکیه از ۲۰ لیتر در ثانیه تولید آب به بهترین شکل استفاده می‌کند.

وی وجود تنوع آثار تاریخی، طبیعی، اقلیمی و دیگر جاذبه‌های متعدد را در این شهر یادآور شد و اظهار کرد:‌ همه اینها غنا و ثروت عظیمی است که باید قدر دانسته شود.

لطف‌اللهیان ضرورت تلاش شهرداری را برای افزایش ثروت مالی و معنوی شهروندان یادآور شد و تصریح کرد: همین ظرفیت و غنای فرهنگی، ارزشی می‌تواند نقطه تعاملات مؤثر با کشورهای مختلف باشد.

شهردار اردبیل وجود پیست اسکی آلوارس و روی چمن را به همراه موقعیت بی‌نظیر جنگل، کوه و منابع غنی آب یادآور شد و گفت: بنده معتقدم بقعه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان یک موزه تاریخی بهترین ظرفیت برای ورود گردشگران خارجی به ویژه علویان ترکیه است که علاقمند به حضور در بقعه شیخ صفی‌الدین و شاه اسماعیل هستند.

وی برگزاری فستیوال‌های ورزشی و گردشگری را یک ظرفیت بی‌نظیر در افزایش تعاملات و ارتباطات دو سویه توصیف کرد و افزود: در این زمینه آنچه مهم به نظر می‌رسد افزایش این تعاملات است که قطعاً به سود هر دو منطقه است.