سید حسن عاملیساوالان خبر: خطیب جمعه اردبیل گفت: از اینکه لایحه مناطق آزاد در مجلس رای نیاورد بسیار متاسفیم با این ضایعه فرصت بزرگی از استان ما فوت شد و علت اصلی آن نمایندگان ۸۰ منطقه ویژه تجاری بود که در واقع با رای منفی به این لایحه انتقام گرفتند و هیچ تردیدی نیست که با لابی‌گری قوی، تعدیل این لجاجت ممکن بود.

آیت الله عاملی خطاب به مردم نیز عنوان کرد: به اهالی استان اعلام می‌کنم که شش ماه دیگر، مقدمات عودت این لایحه به مجلس را فراهم کرده و حق استان را خواهیم ستاند.

وی با انتقاد از نمایندگان منتقد مناطق آزاد افزود: مناطق آزاد در کشور با هم فرق می‌کنند بعضی از آنها به مرکز واردات تبدیل شده ولی بعضی دیگر مرکز بزرگ سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است بنابراین مشکل در اصل مناطق آزاد نیست بلکه مشکل اصلی در مدیریت آنهاست وانگهی خود نمایندگان که متولی قانون‌گذاری هستند می‌توانند با وضع قوانین مترقی، مناطق آزاد را از هرگونه انحراف محفوظ نگه دارند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با تجلیل از سفر رئیس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه ادامه داد: این سفرها، ظرفیت بزرگ اقتصادی و دیپلماسی برای کشور درست می‌کند و ما مصرا از ریاست جمهوری می‌خواهیم که در این سفرها زمینه انتقال تکنولوژی به کشورمان را فراهم کند و از تبدیل شدن کشور به بازار واردات کالاهای اروپایی و خارجی اجتناب کنند.

مردم به کاندیداهایی رأی دهند که به حفظ حرمت و آبروی آنها حساس باشند

عاملی در خطبه اول نماز در زمینه فضای انتخاباتی و تبلیغاتی در کشور و استان اردبیل بیان کرد: فضای انتخاباتی باید یک فضای معقول و منطقی باشد و هر کاندیدا تلاش کند تا توانمندی خود را بیان کرده و مطرح کند.

وی با بیان اینکه مردم هوشیارتر از آن هستند که اسیر برخی فضاسازی‌های کاذب کاندیداها و رفتارهای نامتعارف آنها قرار گیرند، گفت: ‌مردم استان اردبیل باید کاندیداهایی را راهی مجلس کنند که آبرو، عزت و شرافت آنها را در عرصه‌های ملی و کشور مورد صیانت قرار دهند.

خطیب جمعه اردبیل با انتقاد از برخی حرکت نامناسب کاندیداهایی که سعی می‌کنند شعور این ملت را به سخره بگیرند، یادآور شد: عرصه انتخابات عرصه عقلانیت و رفتارهای معقول و منطقی است و هیچ کس حق ندارد در این عرصه به آنهایی رای بدهد که از طریق دلالی‌ها می‌خواهند رای مردم را نسبت به خود جلب کنند.

عاملی افزود: موسم انتخابات، موسم قضاوت و موسم ایمان‌سوزی است و همه باید از گفتن و شنیدن سخنان ثابت نشده در حق افراد اجتناب کنند و با دارایی‌های معنوی خود بدخرجی و ولخرجی نکنند.