یساوالان خبر: عصر چهارشنبه خیابان‌ها، کوچه‌ها و معابر مختلف شهر حکایت از افزایش ضربان نبض انتخاباتی دارد که فضایی متفاوت به شهر و دیار سبلان بخشیده تا مردم نیز با شور و حرارت خود را برای حضور و مشارکت حداکثری آماده کنند.

* داغ‌ترین شایعه کل مدت تبلیغات اردبیل تاکنون را شاید به جرات بتوان به شایعه‌ای که توسط ستاد یکی از کاندیداهای منتسب به دولت نهم و دهم به سرعت عصر چهارشنبه فضای شهر را فراگرفت اطلاق کرد و آن شایعه حضور رئیس دولت قبلی برای سخنرانی در مسجد سرچشمه اردبیل به نفع کاندیدای خاص بود. البته این شایعه در مشگین شهر هم پیچید که و به گفته طرفدراران این کاندیدا قرار بود، روز گذشته رئیس جمهور پیشین در محل سخنرانی و ستاد وی حضور یابد.

* اما با شدت گرفتن تبلیغات معاون فرماندار مشگین‌شهر نیز که گفته می‌شود به نفع یکی از کاندیداها در مناطق روستایی تبلیغ می‌کرد، از سمت خود کنار گذاشته شد که البته فرماندار مشگین‌شهر اعلام کرد استعفای معاون فرماندار مشگین‌شهر به دلایل انتخاباتی نبوده بلکه محمد‌تقی آهنگران به دلایل شخصی استعفا داده است.

* در حالی که در مشگین‌شهر خبرهای متعدد حکایت از حضور برخی از مدیران و معاونان ادارات در ستادهای انتخاباتی برخی کاندیداها دارد که شائبه جانبداری کاندیدای خاصی را بالا برده است.

* رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان به اقدامات و ایجاد دودستگی توسط یکی از نمایندگان سابق اصلاح‌طلب استان که جزء ریش‌سفیدان این جریان در کشور می‌باشد و مبادرت به انتشار لیستی با نام نامزدهای اصلاح‌طلبان نموده است طی بیانیه‌‌ای واکنش نشان داد.

* طرفداران برخی کاندیداها نه تنها اماکن مختلف شهر و در و دیوار را پر از پوستر، بنر و اقلام تبلیغاتی کردند، تعدادی از کاندیداها به تابلوهای راهنمایی و رانندگی و حتی علائم جاده‌های مختلف نیز رحم نکردند و با چسباندن عکس و پوستر کاندیداها سعی کردند در حقیقت به نوعی بی‌قانونی دست بزنند.

* در حالی که شهرداری با سازه‌های موقت ایستگاه‌های تبلیغاتی با شماره‌گذاری برای کاندیداها به راه انداخته بود اما هواداران کاندیداها نه تنها به محل نصب عکس و پوستر کاندیدای خود توجه نکردند بلکه در و دیوار شهر را نیز مملو از پوسترهایی کردند که این حرکت اعتراض شهروندان را نیز به همراه داشته است.

* در حالی که گفته می‌شد با هرگونه پوستر و بنر تبلیغاتی خارج از اندازه مشخص شده برخورد و نسبت به جمع‌آوری آن اقدام می‌شود اما اکثر کاندیداها در یک بی‌قانونی آشکار به هر ترفندی دست زده و حتی در و دیوار منازل مردم را نیز پر از پوستر کرده‌اند.

* آغاز اسپری‌نویسی نیز در در و دیوار شهرها و روستاها در ساعات پایانی تبلیغات اوج گرفته و نگرانی از این بابت است که در قالب این اسپری‌نویسی‌ها صدمات و لطمات بسیار زیادی به سیمای شهری وارد شود.

* در حالی بازار میوه‌ فروشی‌ها و شیرینی‌‌فروشی‌ها این روزها داغ است که خود کاندیداها نیز در قالب ستادهای مختلف خود چای، شیرینی، شام، ناهار و میوه‌های رنگارنگ توزیع کرده و در کنار آن برخی جلسات هم‌اندیشی‌ها و مراسمات مختلف نیز برگزار می‌شود.

* اما فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز این روزها رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و بازار شایعات نیز داغ است به‌طوری‌که در شبکه‌های اجتماعی هر روز شایعاتی مبنی بر کناره‌گیری برخی از کاندیداها و افزوده شدن لیست‌های جدید به جمع کاندیداهای مجلس به گوش می‌رسد.

* کارناوال‌های تبلیغاتی نیز در سطح شهر و روستاها حال و هوایی متفاوت پیدا کرده و یکی از کاندیداها با اجاره کردن بیش از ۲۰ تا ۳۰ دستگاه نیسان و وانت‌بار تبلیغات گسترده‌ای را در روستاها به راه انداخته که دادن شعارهای مختلف و وعده‌های گوناگون نیز در این زمینه فضای خاص خود را دارد.

* بازار نشریات و ویژه‌نامه‌هایی که برای کاندیداها چاپ می‌شود، خود حکایتی متفاوت است به‌طوری‌که ورود نشریات محلی به عرصه تبلیغات انتخاباتی نیز فضای روشنگری مناسبی را به وجود آورده است.

* عکس‌های یکی از کاندیداها با سید حسن خمینی یکی از شخصیت‌های ملی حال و هوای متفاوت به پوستر و بنر تبلیغاتی او بخشیده تا از این طریق بتواند خود را به اصلاح‌طلبان نزدیک و از این طریق رأی جمع کند.

* نشست‌های افشاگری علیه برخی از حرکت‌ها و اقدامات و فعالیت مسئولان استانی نیز طی چهارشنبه‌شب قرار بود در برخی از مساجد شهر اردبیل برگزار شود که خود زمینه حضور برخی از مخاطبان را در این جلسات و نشست‌های پرسش و پاسخ فراهم می‌آورد.

* توزیع خودکار، سررسید، کیف دستی، دفترچه‌های یادداشت و… نیز در ستادهای انتخاباتی حال و هوای خاص دارد به طوریکه برخی‌ها سعی کردند از این اقلام با عناوین کاندیداها استفاده کنند.

* اعلام حمایت دانشگاه‌ها، تشکل‌ها و جامعه فرهنگی، هنری و صنف فرهنگیان از کاندیداهای خاص نیز حال و هوای متفاوت دارد که در آن از کاندیداهای خاص نیز حمایت شده است.

* توزیع سیب‌زمینی رایگان نیز در برخی از محلات شهر و روستاها توسط یکی از کاندیداها اعتراض عده‌ای را به همراه داشته که باید چنین کاندیداهایی از عوام‌فریبی پرهیز کنند.

* اما دخالت برخی از مسئولان دولتی، اعضای شوراهای استان و شهرستان با حضور در ستادهای مختلف انتخاباتی نیز حکایتی عجیب است و در حالی که مدیران و مسئولان از این کار منع شدند اما تعدادی از این مدیران و مسئولان استانی با حضور در ستادهای انتخاباتی مختلف و اعلام حمایت از کاندیدای خاص در این زمینه دچار تخلف و بی‌قانونی شدند.

* ارائه نظرسنجی‌های عجیب و غریب در دو روز مانده به انتخابات نیز از سوی عده‌ای یک حرکت منسوخ شده به شمار می‌رود که جز امیدواری دادن به برخی کاندیداها هیچ نتیجه‌ای را به همراه ندارد.

به کانال خبری اردبیل سلام بپیوندید         telegram.me/ardabil_salam