ساوالان خبر: حسن ولیزاده یکی از این افراد است که برای اولین بار در منطقه اقدام به پرورش شترمرغ کرده است؛ یک پرنده بانمک بزرگ جثه که در برابر شرایط سخت مقاوم بوده و از ارزش افزوده بالایی برخوردار است.

به گزارش آران مغان، او سال گذشته برای اولین بار در روستای گوشلو از توابع شهرستان پارس آباد دست به این کار زد و از قضا بازدهی خوبی هم داشت و توانسته است علاوه بر سودآوری آن، زمینه اشتغال دو نفر را فراهم کند.

 به‌ سراغ کارآفرین موفق پارس آبادی رفتیم؛ حسن ولیزاده ساکن روستای گوشلوی پارس آباد است. این فعال اقتصاد مقاومتی درباره نحوه شروع فعالیت خود می‌گوید:  گرچه در ابتدای شروع به فعالیت در این حرفه آشنایی با پرورش شتر مرغ نداشتم ولی بواسطه علاقه و پشتکار توانستم موفقیت های خوبی را پس از صدمات زیادی که متحمل شدم، به دست بیاورم به نحوی که اکنون ۱۰ قطعه شترمرغ تخم گذار دارم.

 این کارآفرین پارس آبادی که کار تولیدی خود را مدیون حمایت های بسیج سازندگی می داند و می گوید: علی رغم سود آوری و صرفه خوب اقتصادی پرورش شتر مرغ، متأسفانه این صنعت در شهرستان پارس آباد هنوز رشد خوبی ندارد و این در صورتی است که اگر به این صنعت توجه کافی صورت گیرد از نظر ارزش غذایی، اشتغال آفرینی و ارز آوری بسیار مفید و سود آور است.

 وی افزود: با تسهیلاتی که از بسیج سازندگی ناحیه پارس آباد در راستای اقتصاد مقاومتی به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال دریافت کردم، به همراه آورده شخصی ام توانستم یک کارگاه ۵۰۰ متر مربعی مزرعه پرورش شتر مرغ را راه ندازی کنم.

 ولیزاده با بیان اینکه محیط پرورش شتر مرغ مکانی کوچک بوده، گفت: در صورتی که مسئولان همت کرده و زمین مناسب و بزرگتری در اختیار من قرار دهند توانایی این را دارم که با پرورش بیشتر شترمرغ ها، زمینه اشتغالزایی بیش از ۱۶ نفر را فراهم کنم.

 این کارآفرین پارس آبادی با بیان اینکه در منطقه گوشت شتر مرغ جایگاهی در سبد غذایی ندارد، اظهار کرد: به دلیل نبود قصابی و بازار مناسب ویژه عرضه گوشت شتر مرغ در بیشتر  مواقع به مشکل برمیخوریم که در اینجا از مسئولان درخواست دارم محلی را برای عرضه گوشت شتر مرغ تدارک ببینند.

 وی با اشاره به شرایط مناسب شهرستان پارس آباد برای پرورش شتر مرغ بیان کرد: شتر مرغ موجودی است که در سخت ترین شرایط جوی توان ادامه زندگی دارد و برای تولید و پرورش آن دغدغه ای وجود ندارد اما مهمترین مشکل پرورش دهندگان شتر مرغ در کشور نبود بازار فروش مناسب است.

 ولیزاده در پایان با گلایه از اینکه تاکنون هیچ حمایتی از سوی مسوولان نشده، اظهار داشت: در صورت همراهی و حمایت مسئولان از جوانان این منطقه قطعا می توان شاهد اشتغال زایی و گسترش تولیدات در این منطقه بود و اگر این حمایتها انجام شود بیکاری در منطقه ریشه کن خواهد شد.

به کانال خبری اردبیل سلام بپیوندید         telegram.me/ardabil_salam